• SMARTCARD ÇALIŞMIYOR, NE YAPMALIYIM?

  Smartcard'ın D-Smart'ın üzerindeki resme göre doğru takılıp takılmadığını ya da aktivasyon işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz. Sorunun devam etmesi halinde çağrı merkezimizi arayınız. 0850 533 0 533

 • D-SMART'I BEKLEME (STAND-BY) KONUMUNA NASIL ALABİLİRİM?

  D-Smart yayınlarını sağlıklı alabilmek için uydu alıcınızı kullanmadığınız durumlarda stand-by konumunda bırakınız. Kumandanızın üst köşesinde yer alan kırmızı tuşa basarak veya D-Smart'ın üzerindeki kapatma düğmesine basarak bekleme konumuna alabilirsiniz.

 • CİHAZ STAND-BY KONUMUNDA İKEN "STAND-BY" TUŞUNA BASILDIĞINDA, ÖN PANELDE PROGRAM NUMARASI ÇIKIYOR ANCAK TELEVİZYONA GÖRÜNTÜ GELMİYOR. NE YAPMALIYIM?

  Televizyonla cihaz arasındaki bağlantıları kontrol edin. RF ara kablo kullanıyorsanız, televizyonun ayarının doğru uhf kanalına yapıldığından emin olun.

 • SİNYAL SEVİYESİNDE AZALMA VAR, NE YAPMALIYIM?

  1. Öncelikle D-Smart cihazınızın arkasındaki sinyal kablosunun bağlı olup olmadığından emin olunuz. 
  2. “sinyal yok” uyarısı aldığınız kanalda kumandanızın “yeşil" renkli tuşuna basınız. 
  3. Ekrana gelen sinyal ayarları sayfasından D-Smart TP1 sinyalini seçmek için ‘ok’ tuşuna basınız. Çıkan ekranın ortasında yer alan kilit simgesindeki "yeşil" renk cihazınızın sinyale kilitlendiğini, "kırmızı" renk ise cihazınızın sinyal alamadığını ifade eder. 
  4. Online işlem merkezinden “sinyal yenile” alanına girerek sinyal yenileme işlemini yapınız. 


  Sinyal yenileme işlemi sonrası TV ekranında “kanalda sorun var veya sinyal yok” uyarısı almaya devam ediyorsa; sinyal kalitesi düşük ise çanak anteninizin ayarı bozulmuş veya anten bileşenlerinden biri arızalanmış olabilir.

 • GÖRÜNTÜ VE/VEYA SES ALAMIYORUM, NE YAPMALIYIM?

  Çanak anten bağlantısının ve D-Smart'ın televizyonunuz ile olan bağlantısının sağlanıp sağlanmadığını ve televizyonun uydu bağlantı ayarlarının yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.

 • UZAKTAN KUMANDANIN ÜZERİNDEKİ RENKLİ TUŞLAR İLE NELER YAPABİLİRİM?

  İnteraktif hizmetlerden yararlanabilir, elektronik program rehberi’nde renkli tuşlar ile tercih ettiğiniz başlıklarda güncel ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • ELEKTRONİK PROGRAM REHBERİ NEDİR, NELER YAPABİLİRİM?

  D-Smart'taki elektronik program rehberi özelliği ile uydudaki en beğenilen kanallar televizyonunuza sıralanmış olarak gelir, dilerseniz favori kanal fonksiyonu sayesinde kişisel listenizi oluşturabilirsiniz.

  Sizi yeni eklenen kanallar ile frekansı değişen kanalları arama zahmetinden kurtarır. Ayrıca, rehber özelliği sayesinde izlediğiniz program ile ilgili hızlı, doğru ve güncel bilgiye ulaşabilir ve seçtiğiniz kanalın günlük ya da haftalık yayın akışını görüntüleyebilirsiniz.

 • GÖRÜNTÜ VAR AMA SES YOK YA DA SES ÇOK KISIK, NE YAPMALIYIM?

  Bu durumda birkaç şey kontrol edilmelidir. Eğer D-Smart'ın ses çıkışı televizyona scart kablosu ile bağlanmışsa, o zaman televizyonun sesinin en az yarıya kadar açık olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra da D-Smart'ın sesini uygun seviyede açmış olduğunuzdan emin olunuz. Çözüm sağlanamadı ise D-Smart'a bağlı olan scart kablosunu çıkarıp tekrar takmak gerekebilir. Eğer D-Smart ses çıkışı ses sistemi aracılığı ile elde ediliyor ise ses sisteminin ses seviye ayarları kontrol edilmelidir.

 • D-SMART YAYINININ KESİLMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ?

  Hayır. Uydudaki tüm şifresiz kanalları her zaman, herhangi bir yayın kesintisi olmaksızın izleyebilirsiniz. Smartcard aktivasyonunuz gerçekleştirilmiş ise uydudaki tüm kanalları ve D-Smart'a özel kanalları izleyebileceksiniz.

 • D-SMART ÜZERİNDEN İNTERNET BAĞLANTISI YAPILABİLECEK Mİ?

  Ethernet bağlantısı doğrudan internet erişimi sağlamaz. Uydu alıcınızda ilgili ayarları yaparak ethernet bağlantısı sayesinde D-Smart'a özel çok çeşitli interaktif uygulamalar kullanılabilirsiniz.

 • D-SMART PIN KODUMU UNUTTUM, NE YAPMAM GEREKİYOR?

  TV pin kodu; belirlediğiniz kanalları izleyiciler için bloke etmeye yarayan 4 haneli şifredir. 
  TV pin kodunuzu hatırlamıyorsanız online işlemler işlem merkezine giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

 • TÜRKSAT UYDUSUNDAKİ KANALLARI İZLEYEBİLİYORUM. HOTBİRD UYDUSUNDAKİ YAYINLARI NASIL İZLEYEBİLİRİM?

  Türksat'a bakan çanak anteninizin dışında, 2. Bir çanağa sahip olmanız halinde hotbird uydusundaki şifresiz yayınları izleyebilirsiniz. Bu çanakları birlikte kullanabilmek için diseqc denen aparatın kullanılması gerekir. Yetkili servisiniz ya da çağrı merkezimiz bu konuda sizi daha detaylı bilgilendirebilir.

 • HOTBİRD UYDUSUNDAKİ KANALLARI NEREYE İLAVE EDECEĞİM?

  Hotbird uydusu dahil olmak üzere diğer uydularda izlemeyi tercih ettiğiniz kanalları, kanal sıralamamızda 600. Kanaldan itibaren ilave edebilirsiniz.

 • İSTEDİĞİM KANALLARI ENGELLEYEBİLİR MİYİM?

  Evet. Ebeveyn kontrol özelliği ile istediğiniz kanalları engelleyebilirsiniz. Ayrıca çocuk kilidi sayesinde çocuğunuzun izlemesini istemediğiniz kanalları da şifreleyebilirsiniz.

 • İZLEDİĞİM KANALI DEĞİŞTİRMEDEN, DİĞER KANALLARDAKİ PROGRAM BİLGİSİNİ GÖREBİLİR MİYİM?

  Evet. İzlediğiniz kanalı değiştirmeden, "rehber" tuşuna basarak herhangi bir kanaldaki detaylı program bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca her kanal değiştirdiğinizde ekranın alt kısmında beliren "ınfo" üzerinden izlediğiniz kanal ya da diğer kanalların da program bilgilerine kanal değiştirmeden erişebilirsiniz.

 • D-SMART SAYESİNDE YAYIMLANAN PROGRAMLARI ORİJİNAL DİL SEÇENEĞİ İLE İZLEYEBİLİR MİYİM?

  Evet. D-Smart ile dil seçeneğini destekleyen yayınları orijinal dilinde ya da tercih ettiğiniz dil seçeneğinde izleyebilirsiniz.

 • D-SMART HD KUTUMU NASIL HD TELEVİZYONA BAĞLAYABİLİRİM?

  D-smart HD kutunuzu HD görüntü alabilmek için HD TV'ye iki şekilde bağlayabilirsiniz. 1. Eğer TV'nizde komponent video bağlantı noktası varsa komponent çıkışlarını kullanarak (GÖRÜNTÜ ANALOG OLARAK TAŞINIR). 2. Eğer TV'nizde HDmı (HİGH DEFİNİTİON MEDİA INTERFACE) bağlantı noktası varsa HDmı çıkışını kullanarak. Ayrıca scart ve kompozit bağlantı noktalarıyla standart çözünürlüklü görüntü taşıma olanağına sahipsiniz.

 • HD KUTUMU 2 FARKLI TV'YE BAĞLAYABİLİR MİYİM?

  D-smart HD kutunuzu yalnızca tek bir televizyona bağlayabilrsiniz. Farklı televizyonlarda farkılı yayınları seyretmek için 2 ayrı d-smart HD uydu alıcısına ihtiyacınız var.

 • KUMANDAM İLE İŞLEM YAPAMIYORUM, NE YAPMALIYIM?

  1. D-smart'ın açık olduğundan emin olunuz. 
  2. D-smart'ı bekleme konumuna alınız. 
  3. Kumandanın pillerini çıkarıp, yeniden takınız. 
  4. Problem devam ediyorsa kumandanın pillerini yenileriyle değiştiriniz.

 • D-SMART ARAYÜZ TEKNİK ÖZELLİKLERİ NEDİR?

  Görüntü sıkıştırma :

  . H264 Advanced Video Codec

   

  . H263 Video Codec

   

  Ses Sık. :

  · Mpeg1 Layer2

   

  · AC3

   

  Modülasyon :

  · QPSK

   

  · 8PSK

   

  · QAM 256

   

  Yayın standardı :

  · DVB S

   

  · DVB S2

   

  · DVB C

   

  Şifreleme Sistemi :

  · Cisco/NDS Videoguard

   

  · BISS MODE 1

   

  SI :

  · Standart DVB SI

  Cihaz dışı kopya koruma sistemleri :

  · Analog portlar için CGMS-A

   

   

  · Digital portlar için HDCP

 • D-SMART İNTERNET ARAYÜZ TEKNİK ÖZELLİKLERİ NEDİR?

  Data hizmeti

  Adsl

  : adsl2/2+ ıtu-t g.992.3, ıtu-t g.992.4, ıtu-t g.992.5

  GsHDsl

  : sHDsl ıtu-t c.991.2

  Vdsl

  : ıtu-t g.993.2

  Metro ethernet

  : gigabit ethernet ıeee 802.3z, 10 ge ethernet ıeee 802.3ae

  Veri merkezi hizmetleri

  : gigabit ethernet ıeee 802.3z, 10 ge ethernet ıeee 802.3ae

  Ses hizmeti

  Sinyalleşme protokolü 

  : sıp, h323

  Fax protokolü

  : t38, g711alaw fax pass-through

  Dtmf 

  : rfc2833

  Codec 

  : g729r8, g729br8, g711ulaw, g711alaw